Korki do probówek – coś więcej, niż zamknięcie

Wieczka, pokrywki, korki – to nieduże elementy różnego rodzaju pojemników, które wbrew pozorom mają na nie ogromny wpływ. Są w stanie diametralnie zmienić funkcjonalność takich przedmiotów, już samą swoją obecnością. To dzięki nim zawartość pojemnika nie opuści go, jeśli użytkownik na to sam nie pozwoli. Pomagają zabezpieczyć substancje sypkie lub płynne – ale przy okazji mogą być też nośnikiem ważnych informacji.

Korki do probówek – co mówią?

Probówka to nieduże naczynie laboratoryjne, które kojarzy się przede wszystkim z przeprowadzaniem eksperymentów. Jeśli ma bardzo wysokie ścianki, pozwala na bezpieczne przeprowadzenie nawet nieco wybuchowych reakcji – podczas badań naukowych albo chemicznych pokazów edukacyjnych. Ale wśród probówek konstruowanych przez producentów są i nieco mniejsze – te pomagają w prowadzeniu swego rodzaju śledztw, jakie toczą się w za drzwiami laboratoriów analitycznych. Potrzebujące gruntownego przebadania płyny ustrojowe mogą tam dotrzeć, ponieważ probówki odgrywające role pojemników, są zamykane korkami – a te nigdy nie są do nich przypadkowo przyporządkowane.

Oglądając korki do probówek do pobierania krwi, natychmiast zwraca się uwagę na to, że są produkowane w wielu kolorach. Oczywiście w tym wypadku barwy nie pełnią wyłącznie funkcji estetycznych – kolor takiego korka niesie ze sobą konkretną informację. W ten sposób błyskawicznie można się zorientować, do czego dana probówka służy – i jakie badania można przeprowadzić na zawartej w niej substancji.

Krew to najważniejszy płyn ustrojowy, krążący w ludzkim organizmie – a jej skład potrafi powiedzieć bardzo wiele o stanie zdrowia człowieka. Żeby jednak odczytać te ważne dane, trzeba użyć odpowiednich odczynników i procesów, a także mieć do dyspozycji krew w określonej postaci. Bywa, że wystarczy podziałać na pełną krew, ale niekiedy poszukiwane dane są zawarte w samym osoczu – wówczas wielką pomocą jest probówka, która jest w stanie wywrzeć odpowiedni wpływ na przechowywaną w jej wnętrzu substancję.

Tam, gdzie odbywają się badania hematologiczne, czyli skoncentrowane na krwi, probówki będą zamykane korkami w kilku różnych kolorach. Te czerwone oznaczają, że płyn czeka na badania biochemiczne albo serologiczne. Podobnie zielone – z tym że one ostrzegają, że wewnątrz probówki znajduje się heparyna, zapobiegająca krzepnięciu krwi. Korek o barwie lawendowej to sygnał, że w pojemniku znajduje się wersenian dwusodowy – podstawowy antykoagulant, natomiast jasnoniebieski daje znać, że wewnątrz jest cytrynian sodu i w związku z tym krew będzie gotowa do przebadania stopnia jej krzepliwości. Natomiast szary korek zamyka probówkę, w której jest zamknięty fluorek sodu – a dzięki jego obecności w próbce krwi można wyznaczyć poziom glukozy albo mleczanu.

Znalezienie wszystkich potrzebnych probówek na krew na szczęście nie jest trudne – wystarczy uważnie przeglądać oferty prezentowane przez producentów sprzętu laboratoryjnego albo dystrybutorów tego rodzaju pomocy. W realiach współczesnego rynku konsumenckiego wystarczy po prostu znaleźć ich internetowe witryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 3 =