Fugowanie płytek krok po kroku!

Współcześnie coraz więcej osób podejmuje się drobnych remontów w domach i mieszkaniach. Takie zmiany mogą obejmować chociażby położenie nowych płytek. I choć układanie płytek, wbrew pozorom nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, nieco trudności może przysporzyć kładzenie fugi. Dlatego też zanim przystąpimy do pracy, warto dowiedzieć się, jak się kładzie fugę, by efekty wyzwania były w jak największej mierze satysfakcjonujące. W naszym poradniku opisujemy więc fugowanie płytek krok po kroku, by nieco ułatwić wykonanie zadania.

Najważniejsze rodzaje fug

Zanim rozpoczniesz fugowanie płytek podłogowych, musisz zastanowić się, który rodzaj fugi wybrać. Na rynku dostępnych jest bowiem kilka rodzajów fug, o czym musisz wiedzieć, chcąc prawidłowo wykonać fugowanie.

Fugi cementowe

W przypadku fug cementowych głównym materiałem będzie cement portlandzki, połączony z kruszywem i barwnikami, dzięki czemu można dopasować go do koloru płytek. Nowoczesne fugi cementowe elastyczne najlepiej sprawdzają się, jeśli mamy zaplanowane również ogrzewanie podłogowe.

Fugi epoksydowe

Nakładanie fugi epoksydowej ma sens wówczas, gdy pomieszczenia narażone są na dużą wilgoć. Fugowanie płytek fugą epoksydową wykorzystywane jest na ogół w łazienkach, gdyż taka fuga nie przepuszcza pary wodnej. Można je stosować wyłącznie we wnętrzach pomieszczeń.

Fugi akrylowe

Fugi akrylowe to rozwiązanie, dzięki któremu możemy wypełniać szczeliny pomiędzy płytkami, znajdującymi się również na zewnątrz. Warto pamiętać jednak, że fugi powinny być wówczas chronione przed kontaktem z wodą. Wybór takiego rozwiązania pozwala także dopasować kolor fugi do płytek.

Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem www.lazienkiabc.pl

płytki do łazienki

Fugowanie płytek krok po kroku

Aby wykonać fugowanie płytek w odpowiedni sposób, należy postępować zgodnie z naszymi wskazówkami. Ważne jest również czy prace dotyczą powierzchni płytek ściennych czy podłogowych. Zanim więc przystąpisz do realizacji wyzwania, przeczytaj,

Fugowanie płytek ściennych

Aby wykonać fugowanie płytek ściennych, należy najpierw przygotować spoinę, kierując się przy tym zaleceniami producenta. Przed fugowaniem płytki warto również przygotować gumową pacę, która pozwoli położyć fugę znacznie sprawniej i bezpieczniej dla ich powierzchni. Przeprowadzając spoinowanie płytek zwróć uwagę na to, by dociskać pacę z odpowiednią siłą. Warto fugować płytki tak, by spoina dotarła do każdej szczeliny. Po upływie ok. pół godziny od fugowania spoin, należy je wygładzić, myjąc kafelki i wycierając je suchą, czystą szmatką. Narożniki wewnętrzne i zewnętrzne fuguje się silikonem. Fugowanie płytek silikonem warto zakończyć wygładzeniem powierzchni palcem lub odpowiednia szpatułką.

Fugowanie płytek podłogowych

Jeśli w czasie remontu kładziemy płytki podłogowe, fugowanie płytek przebiega podobnie, jak w przypadku płytek ściennych. Fugę nakładaj jednak od narożnika pomieszczenia, do jego wnętrza. Jeśli natomiast planujesz fugować większe powierzchnie, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie podzielnie ich na małe fragmenty, dzięki czemu nie będziemy musieli usuwać zaschniętej fugi z powierzchni płytek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 19 =